• 3 چهارم موجودات روی زمین را حشرات تشکیل میدهند.

  • در فاصله 8000 سال نوری از زمین کراتی وجود دارند که دارای حجم فشرده شگفت انگیزی میباشند بطوریکه حجم یک قاشق فرضی آنها میلیونها تن وزن خواهد داشت.

  • اولین علائم رادیوئی که ساکنان زمین از کرات دیگر دریافت کرده اند از کره مریخ بوده است.

  • جدید ترین سیستم فیلمبرداری پزشکی در کانادا ابداع شده است بنام V1 که تصویرهای گرفته شده از سلولهای بدن را سه بعدی نشان میدهد.

  • کمپانی توشیبای ژاپن شبکیه مصنوعی چشم ساخته است که مانند شبکیه طبیعی علائم نوری را دریافت میکند اما قادر به تشخیص رنگها نیست.

  • نخستین ایستگاه فضائی بنام میر (صلح) در 1986 بوسیله روسها در فضا ایجاد شده است.

  • دورترین جرم فلکی که تاکنون رصد شده است در دب اصغر است که چهارده میلیارد سال نوری با زمین فاصله دارد.

  • سرعت حرکت چرخشی زمین به دور خود در استوا 1667 کیلومتر در ساعت است که این سرعت در هر قرن 30 ثانیه کاهش میابد. 

پلاتیپوس                                         پلاتیپوس

پلاتیپوس جانوری عجیب است.او منقاری شبیه اردکو بدنی همانند سگ ابی دارد و شبیه به یک مار تخم میگذارد ولی بچه هایش را مانند پستانداران شیر میدهد.این جانور عضو گروه کوچکی از جانوران است که پستاندار و تخم گذارند. وقتی زیست شناسان برای اولین بار پوست پلاتیپوس را دیدند تصور کردند با یک شوخی مواجه هستند اما عاقبت معلوم شد که چنین جانوری وجود دارد. پلاتیپوس از نظر ظاهری مانند پستانداران و خزندگان اند.دم این جانور شبیه بیدستر است و پاهایی پهن دارد. پلاتیپوس در استرالیا یافت میشود.ان ها مانند سمور ابی در سوراخ های داخل اب زندگی میکنند و در اب شکار میکنند. این جانور با پوشش خز دار ضخیم و پاهای پره دارش در رودخانه های استرالیای شرقی زندگی میکند او ?? سانت طول دارد و حیوانات کوچگ ابزی را میخورد. پلاتیپوس پوستی شبیه سمور ابی دارد.حتی دم پهنش نیز از مو پوشیده شده است.هنگام شنا کردن با پاهای جلوی خود پارو میزند و با پا های عقبی و دمش جهتش را عوض میکند. از منقار حساس و انعطاف پذیرش برای پیدا کردن غذا در جاهای گل الود استفاده میکند.پلاتیپوس ها،خرچنگ ها ی خار دار،میگو ها،کرم ها،قورباغه ها و ماهی های کوچک را میخورند.ان ها باید هر روز به اندازه ی وزنشان غذا بخورند! پلاتیپوس ماده در کنار رودخانه تونلی چند متری را حفر میکند ودر انجا حد اکثر ? تخم کوچک و سفت میگذارد سپس درب تونل را برای جلوگیری از ورود جانوران شکارچی مهر و موم میکند. ایا میدانید؟ ـ تنها پستاندار تخم گذار دیگر،مورچه خوار استرالیا و گینه ی نو است. ـ پلاتیپوس تا ??سانتی متر رشد میکند. ـ پلاتیپوس های بالغ در سوراخ خودشان تنها زندگی میکنند. خطر انقراض نسل پلاتیپوس در قرن ?? به علت شکار بی رویه و استفاده از خز ان تقریبا منقرض شد.وقتی این شکار بی رویه متوقف گردید،جمعیت پلاتیپوس ها به طور غیر منتظره ای افزایش یافت.اکنون خطر انقراض ان ها از بین رفته است.

پلاتیپوس ها پستاندارند اما تخم می گذارند.تنها دو پستاندار در جهان اینگونه می باشند.

پلاتیپوس ها منقار چرمی دارند که شبیه به منقار اردک است.پوشش بدن این حیوان خز است  و دمی شبیه به سگ آبی دارد.این حیوان از پاهای پرده دار خود برای شنا و از چنگال هایش برای حفر کردن لانه های زیرزمینی استفاده می کند.پلاتیپوس های ماده تخم می گذارند و هنگامی که بچه هایشان از تخم بیرون آمدند،به آن ها شیر می دهند

پلاتیپوس ها از پاهای پرده دار و دم های پهن 12 سانتی متری خود برای شنا استفاده می کنند.این حیوان به هنگام شنا چشم های خود را می بندد.آن ها اغلب قبل از طلوع آفتاب و چند ساعت قبل از غروب خورشید به دنبال غذا می گردند.این حیوان از جانوران موجود در رودخانه ها و دریاچه ها تغذیه می کند.آن ها شکار خود را به کمک عصب های خاصی که روی منقار چرمی آن ها قرار دارد،پیدا می کنند

پلاتیپوس ها دندان ندارند.طول بدن این حیوان بیش از 45 سانتی متر و وزنش 3/2 کیلوگرم است.جنس مذکر این حیوان بزرگتر از جنس مونثش می باشد. پلاتیپوس های مذکر سیخک های تیزی پشت قوزک پاهای عقبی خود دارند.این سیخک ها به غده های سمی ارتباط دارند. پلاتیپوس ها از این غده های سمی برای حمایت خود در مقابل دیگر حیوانات استفاده می کنند.

این حیوان از پاهای پرده دار خود برای شنا استفاده می کند،اما در خشکی پرده ها زیر پاها جمع می شود و در عوض چند پنجه برای حفر لانه های زیرزمینی نمایان می شود. طول بعضی از این لانه ها حدود 25 متر است.هر پلاتیپوس یک لانه ی زیرزمینی برای خودش دارد

بر اساس نتایج یک تحقیق، گاوهایی که با نام مشخص خوانده می*شوند، بیشتر از همنوعان بی*نام خود شیر می*دهند. به گفته محققان انگلیسی، گاوی که با او هم*چون دیگر گاوها رفتار می*شود، در سال به*طور متوسط ??? لیتر کمتر شیر می*دهد. نتایج بررسی محققان دانشگاه نیوکاسل انگلستان، که روز چهارشنبه (?? ژانویه، ? بهمن) در نشریه اینترنتی "Anthrozoos" منتشر شد، نشان می*دهد که گاوهایی که به آنها توجه بیشتری می*شود، سرحال*تر هستند و نسبت به دیگر گاوها شیر بیشتری می*دهند. کاترین داگلاس، سرپرست گروه تحقیق می*گوید: «دقیقا همین*طوری که انسان*ها به ارتباط مستقیم، واکنش قوی*تری نشان می*دهند، گاوهایی که توجه بیشتری به آنها می*شود هم، احساس بهتری دارند و آرام*تر رفتار می*کنند.» در این تحقیق، از ??? دامدار انگلسی در مورد نحوه رفتار و برخوردشان با گاوها سؤال شد. ?? درصد این افراد گفته*اند که گاوهای خود را به اسم مشخص خطاب می*کنند. [right]تجزیه و تحلیل داده*ها در نهایت نشان می*دهد که این گاوها به*طور متوسط ??? لیتر بیشتر از هم*نوع*های بدون نام و نشان خود شیر می*دهند. هر گاو، بسته به جثه و نژاد، به طور متوسط چند هزار لیتر شیر در سال تولید می*کنددندان های تمساح در همه سنین عمر دوباره در می آید.

 جانوری موسوم به «راکون» قبل از صرف غذا باید ابتدا غذایش را با آب بشوید.

 یک زنبور ناگزیر است دو میلیون دفعه روی گل ها بنشیند تا بتواند یک لیوان عسل تولید کند.

مار ناشنواست و محیط اطراف خود را با ارتعاشات دریافتی از زمین درک می کند.

  زالو یکدفعه دو تا سه سانتی متر مکعب خون می مکد و بعد از آن یک سال تمام چیزی نمی خورد.

  کنه که حشره ای ریز است می تواند یک سال تمام بدون غذا زنده بماند.

 شاخ کرگدن گر چه شبیه استخوان است اما در واقع توده ای از موهایی است که محکم در هم تنیده شده اند.

  زمانی که گورخرها گله ای کنار هم می ایستند با خط های بدنشان در همدیگر ادغام می شوند و این موضوع حیوانات درنده را برای شکار آنها گمراه می کند.

طول بدن تمساح به پنج متر و وزن آن به بیش از پانصد و بیست کیلوگرم هم می رسد. تمساح ها به راحتی در آب شنا می کنند و با بستن پرده گوش و بینی شان می توانند بیش از یک ساعت نفس خود را در سینه حبس کنند و زیر آب بمانند.

اسب های آبی می توانند مسافت کوتاهی را با سرعتی برابر سی کیلومتر در ساعت بدوند؛با این تصور که حدود سه تن وزن دارند.

  بعضی از جانوران هنگام خواب علاوه بر چشم، گوش های خود را نیز می بندند تا صدا کمتر مزاحم خواب آنان شود.

 یک فیل قادر است پنج تن بار را به آسانی حمل کند.

فقط پشه ماده نیش می زند و از پروتئین خون مکیده شده برای تخم گذاری استفاده می کند.

بزرگ ترین نهنگ جهان به نام نهنگ آبی رنگ که سی وسه متر طول و صدوهشتاد تن وزن دارد، چند سال پیش در آب های خلیج فارس مشاهده شد.

 خرچنگ های ماده پس از جفتگیری، زوج خود را می کشند و می خورند.

 

یک لک لک نر در عملی شگفت انگیز همه ساله 13 هزار کیلومتر را برای رسیدن به همسر بیمار و معلولش پرواز می کند .

به گزارش مهر ، با فرا رسیدن بهار ، رودان لک لک نر اماس نیز همانند سال های گذشته پس از طی یک مسیر 13 هزار کیلومتری از آفریقای جنوبی به کرواسی بازگشت ، تا همسر بیمار خود که مالنا نام دارد را ملاقات کند .

مالنا لک لک ماده ای هست که به سبب یک جراحت قدیمی قادر نیست مهاجرتی تا این حد طولانی را انجام دهد .
استیپان فوکیک ، زیست شناسی که از سال 1993 به درمان این لک لک می پردازد ، در این خصوص توضیح داد : رودان هر سال برای دیدن جفت خود به کرواسی باز می گردد و در طول تمامی این سال ها به مالنا وفادار بوده است . این پنجمین سال پیاپی هست که شاهد این منظره بوده ام .

یک بال مالنا در سال 1993 توسط چند شکارچی زخمی شد و به این ترتیب این لک لک ماده برای همیشه از پرواز باز ماند .

امسال ماجرای عشق رودان و مالنا مورد توجه بسیار زیاد علاقه مندان و خبرنگاران قرار گرفت و به همین دلیل صدها نفر برای ثبت لحظه ی دیدار این زوج عاشق در دهکده ی بروکسی واروس در شرق کرواسی گرد هم آمدند اما رودان بدون توجه به این افراد مستقیما به سوی آشیانه امد ، در جایی که مالنا انتظار اورا می کشید پرواز کرد .

بر اساس گزارش خبرگزاری ایتالیا ، این زیست شناس کروات اظهار داشت : سایر لک لک ها به صورت جفت جفت ظرف پنج شش روز آینده به آشیانه های خود باز می گردند در حالی که رودان اولین لک لکی هست که به مقصد می رسد چون مالنا بی صبرانه در خانه انتظار اورا می کشد .

به گفته این محقق ، همانند پنج سال گذشته ظرف دو ماه آینده چهار پنج جوجه لک لک متولد خواهند شد و رودان وظیفه آموختن پرواز به آنها به عهده خواهد گرفت ، چون مالنا قادر به انجام آن نیست .

سپس با فرا رسیدن زمستان ، جوجه ها با پدر خود به سوی آفریقای جنوبی پرواز می کنند ، در حالی که مالنا تا بهار آینده در انتظار بازگشت رودان وفادار خود در آشیانه خواهد ماند .

 

 

 

 

 

 


 

/ 3 نظر / 43 بازدید
پارسا صبری

خانم شکیبایی مرسی از این که در تابستون هم در سایت مطلب های آموزنده در سایت میگذارید[گل][نیشخند][تایید][عینک]

یونس سعیدیان

خیلیییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییی عالی بود

علی صالحی

ایا میشد که ما هم مطلب بفرستیم