ماهیهای ما قبل تاریخ

ماهی ماقبل تاریخ که هنوز زنده اند

 

۱۰ – مار ماهی دهان گرد

با توجه به فسیلهای کشف شده مار ماهی ۳۰۰ میلیون سال هست که در این کره زندگی میکند به این معنی که وقتی دایناسورها روی زمین حکمفرمانی می کردند هنوز مارماهی ها وجود داشتند. آنها در اعماق آبها پیدا می شوند، بعضی مواقع آنها را با نام مارماهی لجن زار هم اسم می برند ولی آنها واقعا مارماهی لجن زار نیستند و در واقع احتمالا اصلا ماهی نیستند!

 

بعضی از دانشمندان معتقدند آنها حیوانات بسیار عجیبی از همه لحاظ می باشند، آنها دارای اسکلت سر می باشند ولی فاقد ستون فقرات هستند و دو مغز دارند. تقریبا کور، آنها شبها از لاشه ی حیوانات بزرگی مانند ماهی ها، نهنگ ها و … که به اعماق دریا سقوط کرده اند تغذیه می کنند.

آنها به خاطر تولید ماده ای لجن مانند برای از کار انداختن دستگاه تنفسی ماهی های غارتگر به مارماهی لجن زار معروف هستند ولی در واقع آنها دشمنان طبیعی ندارند.

۹ – ماهی نیزه دار

 

ماهی نیزه دار با ظاهر ماقبل تاریخی نمایان خود، با صورتی خشم آلود، با دندان های بسیار تیز در آرواره های خود و باله های پشتی خود ما را به یاد دایناسورها می اندازد (همچنین در نیزه ماهی، باله ی او یک حجم دهنده ی بله ی پشتی محسوب می شود).  حتی اسم او یک مانند اسم های دایناسوری است.

طول او تا ۲ متر می رسد. این ماهی غارتگر در همه ی اقیانوسها به جز نواحی قطب شمال و جنوب یافت می شود. بسیار حریص است و از ماهی های کوچک  و ماهی مرکب تغذیه می کند. به خاطر غذا دادن به هم نوعان خود در بعضی مواقع هم شناخته می شود.

۸ – آروانا

 

آنها به خانواده ی بسیار قدیمی Osteoglossid ها تعلق دارند. این ماهی ها در دوران ژوراسیک وجود داشته اند. امروزه آنها در آمازون، قسمتهایی از آفریقا آسیا و استرالیا پیدا می شوند. بعضی مواقع به عنوان حیوانات خانگی نگه داری میشوند. آرواناها غارتگران حریصی هستند که از هر حیوان کوچکی که بتوانند بدست بیاورند تغذیه می کنند مانند پرندها و خفاش های کوچک که در حین پرواز شکار می شوند. (آرواناها تا حدود ۲ متر می توانند از سطح آب پرش کنند). در چین به خاطر ظاهر این ماهی با نام اژدها ماهی هم شناخته میشود.

۷ – کوسه چین دار

این غارتگر اعماق دریا یکی از قدیمی ترین کوسه های زنده است که یادگاری از دوران کرتاسه است، زمانی که دایناسورها روی زمین حکمفرمانی می کردند.

به ندرت این ماهی زنده دیده شده و فقط اخیرا باری اولین بار از آن فیلم گرفته شده است. کوسه چین دار تا ۲ متر می تواند رشد کند (کوسه های ماده بزرگتر از نرها می شوند) و آنها در اعماق دریاها زندگی می کنند جایی که اغلب از ماهی های مرکب تغذیه می کنند. آنها برای انسانها هیچ خطری ندارند و بیشتر زندگی آنها بدون دیدن انسانها سپری می شود. تنها کوسه های چین دار در حال مرگ یا مرده توسط ماهیگیران و دانشمندان کشف شده اند.

۶ – ماهی خاویار

 

یکی از بازمانده های دوران دایناسورها (نزدیک دوران ژوراسیک) که بیشتر به خاطر تولید خاویار (که از تخمهای آنها بدست می آید). این روزها به علت زیاده روی در ماهیگیری این گونه ی باشکوه در خطر انقراض قرار گرفته اند.

ماهی خاویار تا ۶ متر رشد می کنند و به بزرگی کوسه های سفید می رسند. آنها از حیوانات کوچک در زیر دریاها تغذیه می کنند و برای انسانها هیچ خطری ندارند مگر اینکه تحریک شوند.

۵ – آراپایما

 

آرپایما ها از خانواده ی آرواناها هستند. آرپایما های آمازونی به عنوان بزرگترین ماهی های آبهای شیرین دنیا نام برده می شوند. آنها تا ۴٫۵ متر می توانند رشد کنند ولی امروزه این ماهی ها خیلی کم پیدا می شوند و بیشتر آرپایما های بالغ تا ۲ متر رشد می کنند. این غارتگران که خیلی کند حرکت می کنند از ماهی های کوچک، خرچنگها و هر حیوان کوچکی که اندازه ی دهان شون باشد تغذیه می کنند. آنها برای انسانها خطری ندارند و اغلب برای گوشت شان شکار می شوند. متاسفانه امروزه آنها بسیار کمیاب شده اند. به نظر می رسد آنها در دوران منوسین هم وجود داشته اند که به خانواده ی بسیار قدیمی Osteoglossidae تعلق دارد و به دوران دایناسورها بر می گردد.

۴ – اره ماهی

 

این موجودات در حال انقراض از دوره ی کراتسه تا به حال وجود داشته اند و میتوان در آبهای شور و رودها آنها را پیدا کرد. تا ۷ متر می توانند رشد کنند. اره ماهی ها ممکن است که شبیه کوسه ها باشند و از خانواده ی ماهی های چهار گوش عمق زی هستند. اره ی آنها یک اسلحه و یک عضو حسی است که با سوراخهای الکتریکی حساس پوشیده شده است که می تواند وجود دشمن خود را حس کند. اره ماهی موجودی آرام است ولی اگر تحریک شود خطرناک میشود. از فسیل ستون فقرات پیدا شده این ماهی در بین دندانهای دایناسورهای گوشتخوار متوجه شدیم که این موجود غذای دایناسورها در ماقبل تاریخ بوده است.

۳ – تمساح ماهی

 

این ماهی ترسناک و عظیم الجثه در نواحی آمریکای جنوبی و شمالی و شرق مکزیک پیدا می شود. این ماهی یکی از بزرگترین ماهی های آبهای شیرین آمریکای شمالی است. آنها می تواند تا ۴ متر رشد کند و وزنش به ۲۰۰ کیلو برسد. آنها به خاطر ظاهر خزنده مانند و آرواره های بلند و ۲ ردیف دندانهای بسیار تیز خود به نام تمساح ماهی شناخته می شوند. آنها غارتگران بسیار حریصی می باشند که چندین بار انسانها را گاز گرفته اند ولی تا به حال گزارشی مبنی بر کشته شدن کسی از گاز این ماهی ها ثبت نشده است. آنها یکی از قدیمی ترین ماهی های روی زمین هستند. اصلیت آنها به دوره ی کراتسه بر می گردد.

۲ – پولیپتراس سنوگالیس

این ماهی های آفریقایی به علت ظاهر خزنده مانند و باله های پشتی دنده دنده مانند خود به مارماهی دایناسور نیز مشهور است. در واقع آنها مارماهی نیستند ولی از خانواده ی بایچرها هستند که این خانواده مربوط به دوران کرتاسه است پس نام دایناسور هم نامربوط نیست.  آنها را به عنوان حیوانهای خانگی نیز می فروشند. آنها می توانند از اکواریوم فرار کنند زیرا برای مدتی می توانند بدون آب زندگی کنند تا وقتی که پوستشان هنوز خیس هست.

۱ – سیلاکنت

 

سیلاکنت یکی از قدیمی ترین ماهی های کره زمین است و لیاقت بودن در شماره ۱ این لیست را دارد زیرا بهترین مثال برای لیست Lazarus taxon است

(لیستی که در آن حیواناتی قرا می گیرند که قبلا دانشمندان فکر میکردند از بین رفته اند ولی بطور باور نکردنی دوباره کشف شده اند.)

قبلا تصور میشد که این گونه در دوره ی کرتاسه همراه دایناسورها از بین رفته اند ولی در سال ۱۹۳۸ یک نمونه از این ماهی در آفریقای جنوبی کشف شد و از آن مدت سیلاکنت های بیشتری کشف شد که دومین بار در اندونزی در سال ۱۹۹۹ کشف شد. سیلاکنتها موجودات غارتگری هستند که تا ۲ متر هم رشد می کنند. آنها از ماهی کوچکتر که شامل کوسه های کوچک هم میشود تغذیه می کنند و همچنین در اعماق دریاهای و در تاریکی پیدا می شوند. خیلی سخت به دام می افتند و امروزه هم گونه ی آنها در حال منقرض شدن است.

 

 

 

 

/ 2 نظر / 121 بازدید
پارسا صبری

ممنون[گل]

علی صالحی

من مطالب شما راخیلی دوست دارم و از ان هابهره میبرم به یاد ان روز ها